ch 21 09 17 1

Мова... Наша родная мова... Колькі мілагучнасці, таемнасці ў гэтым слове. Залатыя лісцікі на дрэвах, кожная птушка, кожная кветка і, канешне, чалавек — усе маюць сваю мову. «Самы найвялікшы і бясспрэчны закон жыцця — гэта людская мова, праз якую чалавек стаў вышэй за ўсіх істот пад сонцам», — пісаў знакаміты Янка Купала.

Для аднаго гэта ўся неабсяжная краіна ад мяжы да мяжы, для другога, гэта маленькая вёсачка,дзе жывуць яго бацькі, дзе жылі бацькі яго бацькоў, для трэцяга – гэта месца, дзе чалавек упершыню захапіўся дзівоснай прыгажосцю прыроды: адчуў водар кветак, пачуў спеў жаваранка, убачыў зіхатлівы ўсход сонца.

Пра гэта ішла гаворка на пазакласным мерапрыемстве “Зямля пад белымі крыламі, якое было праведзена ў чацвер, 20 верасня, у 2 “Б” класе.

ch 21 09 17 2

Вучні з вялікім задавальненнем чыталі вершы на беларускай мове , разгадвалі крыжаванкі, тлумачылі значэнні фразеалагізмаў, прыказак, з цікавасцю слухалі песні на беларускай мове.

ch 21 09 17 3

ch 21 09 17 4

ch 21 09 17 5

ch 21 09 17 6